LOADING CLOSE

WPS چیست ؟ کاربرد دکمه WPS در مودم وایرلس

wps pcel.ir

Wi-Fi Protected Setup یا راه‌اندازی حفاظت‌ شده Wi-Fi (به اختصار WPS) استانداردی است برای پیاده سازی شبکه‌های بی سیم خانگی به شکلی امن و آسان. این استاندارد در ۸ ژانویه ۲۰۰۷ توسط اتحادیهٔ  Wi-Fi به صورت رسمی تایید شد.هدف این استاندارد تسهیل در روند پیکربندی امنیتی شبکه‌های بی سیم می‌باشد و به همین دلیل است که قبلا با نام  Wi-Fi Simple Config  نامیده می‌شد. این پروتکل به منظور میسر کردن امنیت برای کاربرانی طراحی شده که اطلاعات کمی در مورد امنیت شبکه‌های بی سیم دارند و ممکن است درمیان گزینه‌های موجود برای ایجاد امنیت در شبکه‌های بی سیم سردرگم بمانند. پیاده‌سازیاین استاندارد با تمرکز بر امنیت و قابلیت استفاده آسان چهار روش برای شبکه‌های خانگی فراهم می‌کند.

روش های استفاده از WPS

 1.روش PIN

در این روش باید یک PIN (کد شناسایی شخصی) از روی برچسب نصب شده روی دستگاه و یا صفحهٔ نمایش  (در صورت وجود) خوانده شده و در  اکسس پوینت (AP) ثبت گردد .

 

2.روش Push-Button-Connect یا به اختصار PBC

در این روش لازم است که کاربر به سادگی یک دکمهٔ فیزیکی یا مجازی را بر روی هر یک از دو نقطه شامل اکسس پوینت و دستگاهی که می خواهد با اکسس پوینت ارتباط امن داشته باشد، بفشارد. پشتیبانی از این روش برای اکسس پوینت ها اجباری ولی برای دستگاه‌های بی سیم دیگر اختیاری می باشد.

wps   pcel.irwps setup   pcel.ir

3. روش NFC

در این روش فقط کافیست که کاربر دستگاه مورد نظر را نزدیک اکسس پوینت قرار دهد تا امکان یک ارتباط میدانی کوتاه‌بردبین این تجهیزات برقرار شود. بجای این کار، بهره بردن از برچسب‌های RFIDسازگار نیز امکان‌پذیر می‌باشد. پشتیبانی از این روش اختیاری است.

 4.روش USB

در این روش کاربر از یک حافظه  USB(USB Stick) برای انتقال داده بین دستگاه و اکسس پوینت استفاده می نماید. پشتیبانی از این روش اختیاری است.

از دو روش آخر غالباً به عنوان روش‌های خارج از باند “Out Of Band” یاد می‌شود، چراکه انتقال اطلاعات در این دو روش نیاز به راه حلی به غیر از استفاده از خود شبکه Wi-Fi دارد.

به خاطر داشته باشید که در حال حاضر برای اعطای گواهینامهٔ این استاندارد فقط دو روش اول لحاظ می‌گردد و روش USB نیز از رده خارج شده محسوب ‌گردیده و از روند اعطای گواهینامه خارج شده است.

مزایا

پیکربندی خودکار نام شبکه(SSID) و کلید امنیتی (WPA) بر روی دستگاه و اکسس پوینت

عدم نیاز به دانستن نام شبکه(SSID) ، کلید‌های امنیتی و گذرواژه‌ها در هنگام اتصال به شبکه‌های دارای WPS

پایین بودن احتمال اینکه گذرواژه‌ها و کلید‌های امنیتی قابل حدس زدن باشند، زیرا که به صورت تصادفی تولید می‌شوند.

 

 

پاسخ دهید

بیست − 5 =