LOADING CLOSE

نکاتی که هر مدیر شبکه ای باید آنها را بداند !

اکثر این دستورات و تکنیک ها برای سیستم عامل های ویندوز  Vista و و 8  میباشند ، البته بعضی از دستورات نیز در نسخه های قدیمی تر ویندوز مانند  Win 9X و XP  اجرا می شوند.

1-  برای اینکه به سرعت متوجه بشید که در قلمرو شما چه گروه هایی یا اینکه چه کامپیوتر هایی در قلمرو شما به ثبت رسیده اند و … ، میتونید از دستور زیر استفاده کنید  :

dsquery group


یا اینکه میتونید دستور?/ 
dsquery را بزنید و موارد دیگه مثل کامپیوترها و … رو هم ببینید .


2-  اگر بخواهید تنظیمات 
group policy تجدید(refresh)  شود میتوانید از دستور زیر استفاده کنید :

gpupdate

3-  برای اینکه توی شبکه متوجه بشید کدام سرور عملیات اعتبار سنجی رو انجام میده ، میتونید از یکی از دستورات زیر استفاده کنید :

set l

یا

echo %logonserver%

4-  برای اینکه متوجه بشید با کدام اکانت وارد سیستم شدید ، میتونید از دستور زیر استفاده کنید :

whoami


و یا اینکه این اکانت شما عضو کدام از گروه ها میباشد از دستور زیر استفاده کنید :

whoami /groups

5-  اگر بخواهید سیاست های اکانتتونو را ببنید (شرایط رمز عبور و..) با دستور زیر میتوانید این کار را انجام دهید :

net accounts

6-  فرض کنید که شما یک یا چندین کارت شبکه روی سیستمتون دارید و یک یا تمامی اونها رو به صورت استاتیک پیکربندی کرده اید و تصمیم گرفته اید که تمامی این کارت شبکه هارو به صورت داینامیک پیکربندی کنید میتوانید از دستور زیر استفاده کنید :

netsh int ip reset all

7-  اگر بخواهید، سریع یک خلاصه ای از وضعیت سیستمتون بدست بیارید میتونید از دستور زیر استفاده کنید :

systeminfo


8-  اگر بخواهید بدونید که سیستم شما به چه کامپیوترهایی اتصال داشته میتونید از دستور زیر استفاده کنید :

net use


9- اگر بخواهید بدانید که در حال حاضر چه افرادی به سیستم شما وارد شده اند و یا به عبارتی کدام سیستم با سیستم شما جلسه دارد میتونید از دستور زیر استفاده کنید :

net session

10- اگر بخواهید جدول مسیریابی سیستمتونو رو مشاهده کنید یکی از دستورات زیر رو انجام بدید :

route print

و یا

netstat –r

 

11- یکی از بهترین نرم فزار های ضبط کردن پکت ها نرم افزار wireshark و یا نرم افزار netmon میباشد . اگر شما این دو نرم افزار رو ندارید و یا اصلا حق نصب اونها رو روی سیستم ندارید میتونید از دستور زیر برای ضبط پکت هاتون استفاده کنید:

 

netsh trace start capture=yes tracefile=c:\capture.etl

و برای توقف ضبط از دستور زیر استفاده کنید :

netsh trace stop

 

12-  برای چک کردن اتصالات باز روی سیستمتون با مثلا فواصل زمانی 2 ثانیه ای :

netstat –ano 2

 

13-  برای اینکه یک سیستم رو مثلا سیستم خودتون رو در یک زمان بندی خاصی خاموش یا دوباره راه اندازی کنید میتوانید از دستور زیر استفاده کنید :

shutdown –r –t 5 –m \\localhost

 

14-  به طور پیش فرض در ویندوز 7 اکانت administrator غیر فعال است ، برای فعال کردن این اکانت در محیط مدیریتی کامند پرامت دستور زیر را وارد کنید :

net user administrator * /active:yes

همین کار رو هم میتونید در هنگام نصب جایی که ازتون پسورد رو میخواد انجام بدید ، با فشردن کلید shift+f10 میتونید این کارو انجام بدید .

 

15- هر جایی که موس قرار گرفته اگه بخواین اونجا zoom کنید میتونید با فشردن کلید Win و کلید + این کار رو انجام بدید و برای باز گشت همون کار  و کلید – بزنید .


16- برای کوچک کردن پنجره ی فعال میتونید کلید پنجره و کلید جهت نما به سمت پایین رو بزنید و برای بزرگ کردن هم همون کار ولی این بار کلید جهت نما به سمت بالا رو بزنید .

17- اگر بخواهید یه برنامه رو در مد مدیریتی اجرا کنید (بدون اینکه روی برنامه راست کلیک کنید و بعد run as administrator… بزنید ) میتونید در قسمت سرچ استارت برنامه تون رو بیارید و سپس روی برنامه کلیدهای کنترل+شیفت+اینتر رو بزنید .

18-  احتمال داره شما روی سیستمتون برنامه ضبط کردن عملیات های انجام شده مثلا برای اموزش یا برای ارائه یک گزارش رو نداشته باشید . در ویندوز های نسخه های جدید مثل ویندوز 7 این برنامه جزء سیستم عامل است . کافیست در قسمت سرچ استارت کلمه ی psr رو زده و برنامه رو اجرا کنید .

19- ویندوز 7 یه ابزار داره برای اینکه از یه قسمت خاص بخواین عکس بگیرید . مثلا من کاربرانی دارم که از من لایسنس بعضی از برنامه ها رو میخوان با استفاده از این برنامه از قسمت لایسنس عکس میگیرم و در اختیار کاربرانم میزارم . این ابزار مفید رو میتونید در قسمت accessories پیدا کنید . به نام Snipping.

20 –  افرادی که میخوان توی ویندوز 2008 از ماشین های مجازی استفاده کنن ولی درایو c فضای کمی داره . ویندوز 2008 یک فایلی تولید میکنه بنام hiberfil.sys که حجمش مساوی با RAMتون هستش و نمیتونید این فایل رو هم پاکش کنید . بنابراین شما باید این مد رو غیر فعال کنید و این فضا رو نیز آزاد کنید برای غیر فعال کردن از دستور زیر استفاده کنید :

powercfg –h off

 

نکته : در اینترنت سایتی هست که یکسری ابزاها وجود داره که برای عیب یابی استفاده میشن . که میتونید از قسمت Run menuآدرس زیر را وارد کرده و به آن ابزارها دسترسی داشته باشید:

 

UNC:  >>>      \\live.sysinternals.com\tools

 Or

URL:   >>>      http://live.sysinternals.com

پاسخ دهید

هفده − شانزده =